Kurzy meditace

Odkud jsem přišel na tento svět? Jak vznikl Vesmír? Kde se bere to, čemu říkám "já"? Co je skutečná pravda? Tyto otázky mě provázely od mládí. První nápovědu jsem dostal v roce 1992, kdy jsem během vojenské služby v kasárenské knihovně (!) objevil knihy od českého mystika Květoslava Minaříka "Vnitřní smysl nového zákona" a "Přímá stezka". Nadšeně jsem kamarádům, VŠ absolventům z mojí čety, vyprávěl o tom, že jsem si uvědomil úžasnou věc - základem Vesmíru je neosobní vědomí! Moje nadšení nebylo moc opětováno. Většinou opáčili, abych toho už nechal, a chtěli vědět, jestli s nimi vyrazím na pivo. No nevyrazil - hltal jsem další kapitoly o mystické praxi. Později jsem stejně nadšeně četl knížky od manželů Tomášových - učitelů jógy a meditace. 

Velký zlom nastal v roce 1998, kdy jsem se přestěhoval do Prahy. Objevil jsem nauku Advaity v podání Šri Ramany Maharšiho na besedách s Rudolfem Skarnitzelem - žákem Anamalaie Swámího, jenž byl přímým následovníkem Šri Ramany. Díky buddhistickému Centru Lotus jsem objevil původní buddhistickou meditaci vhledu, tzv. vipassaná, která výborně doplnila moji samathovou praxi a zájem o nedvojnou nauku - Advaitu. Nastalo období deseti let, kdy jsem téměř veškerý volný čas, vč. dovolených, trávil meditacemi na intenzivních ústraních. Nejvíce v Česku, a také v Indii. Postupem času se na mě začali obracet kolegové ze sdružení Buddha Mangala, abych vedl meditace pro veřejnost v Centru Lotus, a od roku 2021 také vícedenní intenzivní kurzy meditace, tzv. retreaty. 

Na kurzech meditace vedu účastníky k uvědomění, že všechno, co hledají, je k dispozici tady a teď. Jen iluze našeho já, projevená v čase a prostoru, toto vědomí zakrývá. Nejde nic získat, nic vlastnit, nic ztratit. Cesta vhledu, čili džňány, je postupným - a někdy náhlým - op(o)uštěním omylů o našem "já".  

Očima druhých...

Prakash & Sean Pritchard
Prakash & Sean Pritchard


"Františka Lomského znám přibližně dvacet let, zejména prostřednictvím meditačního centra Buddha Mangala (Praha).

Více pak z dob, kdy jsem byl mnichem v barmské tradici. František byl mým žákem na retreatech zaměřených na vipassaná a mettá. Pamatuji si, že byl nadšeným a oddaným meditujícím v rámci buddhistické nauky. Tato praxe může být velice náročná, protože vyžaduje velkou míru trpělivosti a disciplíny, aby mohl nastat pokrok. František ji následoval a zakusil řadu důležitých vhledů.

V nedávné době jsem byl příjemcem jeho vřelé pohostinnosti, kdy se věnoval organizaci retreatů. Když vznikl nějaký problém, v klidu našel řešení. Znám ho jako štědrého člověka, který je hluboce přemýšlivý a s nímž jsem si užil debaty týkající se místních i globálních záležitostí.

Z mého pohledu rozhodně doporučuji s Františkem navázat spolupráci při jakémkoli druhu aktivit.

Sean Pritchard Ph.D., RPC, MPCC
Registered Professional Counselor

"I have known Frantisek Lomsky for approximately 20 years primarily in the context of work/teaching relating to the Buddha Mangala Meditation Centre in Prague / Czech Republic. 

More specifically, in the earlier days when I was ordained as a monk in the Burmese tradition, František was a student of mine when I taught yearly Vipassana and Metta meditation retreats near Liberec. I recollect that he was a particularly keen and committed meditator and student of the Buddha's teaching. These particular practices can be very challenging requiring a high degree of patience and discipline to progress. František applied himself to the practice and experienced a number of important insights.

More recently I have benefited from František's warm hospitality as he was one of the organizers for some of the retreats. When problems arose, he would quietly work to find solutions. I also found him to be very generous. He is a thoughtful man, and I enjoyed our conversations on a wide variety of global and local issues.

From my perspective, I would highly recommend František for any collaborative events or undertakings under consideration with him."

Sean Pritchard Ph.D., RPC, MPCC
Registered Professional Counselor

"S Františkem jsem se setkala v rámci transformačního cyklu Sebeškoly, kde vedl program s tématem mindfullness. František dokáže poutavým způsobem vyvolat zájem o téma mindfullness a vysvětlit jemnou esenci toho, jak začít mindfulness praktikovat. Na příkladech ze života i svým vlastním vystupováním a vyzařováním bdělé pozornosti dokáže mindfullness odkrýt i těm, kteří se s tímto pojmem setkávají poprvé. Například seznamování se čtyřmi ušlechtilými pravdami (pozn.: základní koncept buddhistické nauky) ve mne velmi rezonovalo. Už jsem si o nich četla několik let před setkáním s Františkovým pojetím, ale tehdy jsem je nedokázala nahlédnout z takové hloubky a praktického pojetí. Mnoho studentů označilo právě jeho hodiny za nejpřínosnější pro svůj život. Při každém setkání s Františkem se ve mne víc a víc ukotvují tato uvědomění a životní kvalita. Jeho legendární věta "Co není zvědoměno, tak nemůžeme integrovat. Co není integrováno, nelze transformovat a co není transformováno, nelze opustit, aby to na náš život již nemělo vliv." mě provází na každém kroku, jak v osobním, tak v pracovním životě."

Lenka Melicharová, koordinátorka projektu Transformační cyklus / Sebeškola 


"Františka Lomského znám od doby, kdy se začal účastnit meditačních kurzů našeho spolku Buddha Mangala v roce 2001. S naší skupinou intenzívně praktikoval vipassanovou meditaci v rámci theravádové tradice, meditaci se věnoval také v zahraničí (Indie). Meditoval i v rámci jiných duchovních tradic (advaita védanta či džňana jóga). Od roku 2010 vede pondělní meditace pro veřejnost v pražském buddhistickém Centru Lotus, jehož je od roku 2022 současně i manažerem. Jak v rámci naší skupiny, tak i pro Centrum Lotus se osvědčil jako důvěryhodný a tvořivý člověk se vstřícným postojem k lidem, s nimiž se setkává.

Od roku 2021 učí i meditační víkendy a týdenní kurzy intenzivní meditace pro náš spolek Buddha Mangala, kterých se účastním osobně. Jeho instrukce i během krátkého času (jako je víkend) meditujícím umožňují vyzkoušet řadu různých inspirativních přístupů k meditaci. Podporující jsou i klid a uvolněnost, s nimiž kurzy vede.

František působí od roku 2019 i jako lektor mindfulness a životní kouč. Osobně s touto oblastí jeho činnosti nemám zkušenost, ale na základě jeho doporučení se našich meditačních kurzů účastnilo několik jeho klientů, kteří jím byli inspirováni."

Michala Laušmanová, předsedkyně spolu Buddha Mangala

Čemu se věnuji profesně?

  • Certifikovaný kouč s mezinárodní akreditací EMCC. Výcvik koučinku jsem absolvoval v Academy of Coaching Excellence, jejíž studijní program je akreditován dvěma mezinárodními koučinkovými asociacemi ICF a EMCC a rovněž Ministerstvem školství.
  • Mindfulness terapeut. Terapie založená na mindfulness a meditaci propojuje západní přístup k psychoterapii s mindfulness a meditací. Jedná se o vědecky ověřenou a vysoce funkční metodu, která již pomohla velkému množství lidí.
  • Lektor mindfulness. Absolvoval jsem v souhrnu cca 2 100 hodin intenzivní praxe v mindfulness meditaci (tzv. vipassaná) na retreatech v ČR a v Indii.
  • Autor knihy Mindfulness: co vám ještě neřekli? (Pointa / Albatros Média, 2022).
  • Obsahový spoluautor první české meditační aplikace Calmio. 

Kontakt

Prakash (František Lomský)

Pokud mě chcete kontaktovat, můžete se na mě obrátit na tel. +420 737 851 629, e-mail: mindfulcoaching.cz@gmail.com. Rád si na Vás najdu čas, pokud mně to pracovní vytížení dovolí. Ať už se jedná o terapii, koučink, kurz mindfulness, anebo popovídání o čemkoliv nad šálkem čaje :-).